Hz. Ali (a.s) Buyurdu ki:

Büyük günahların kefareti, zulme düşünlere yardım etmek, acze düşünleri ferahlandırmaktır.
Hz. Ali -
Arapça 6. Ders PDF Yazdır e-Posta
Mekzun tarafından yazıldı.   
Cumartesi, 29 Ağustos 2009 08:56

 

ّ   şedde: bu işaret harfin üstüne konulur. Üstünde bulunduğu harfi kendinden önceki harfe bağlar ve tekrar harekesine göre okutur. Örnek vermek gerekirse mesela ّ   harekesi ب  harfinin üstüne fetha harekesiyle beraber gelmiş şu şekilde (بَّ)  şeddenin açılımı (بْ  ve بَ) dir. Önce sukün gelir sonrada hareke. (بَّ)  okunuşu “bbe” olur. Tabi Arapçada unutmamamız gereken bir şey, kelime asla sukünle başlamaz. Mutlaka öncesinde ya harekeli bir kelime olacak yada harf.


Bu tablodan ilk birkaç kelimeyi biz heceleyelim: şin fetha “şe” del şeddi fetha “dde” = şedde. Mim fetha “me” del şeddi fetha “dde” = medde. Fe fetha “fe” ra şeddi fetaha “rra” = ferra. En son kelimeyi de heceleyelim: te fetha “te” mim şeddi fetha “mme” te sükün “t” = temmet.


Bu tablodan da en baştan birkaç örneği sizin için heceleyelim: kef fetha “ke”, ra şeddi fetha “rra”, mim fetha “me” = kerrame.

Be fetha “be”, şin şeddi fetha “şşe”, ra fetha “ra” = beşşera.

En sondaki kelimeyi de heceleyelim: ye fetha “ye”, lem sükün “L”, he fetha “he”, se sükün “s” = yelhes.


Comments (0)

 

Kitap

Bu Kitabı Okudunuz mu?
Reklam
"İslamiyetin Özü Gerçek Alevilik" bu kitap Aleviliğin ne olduğunu, nasıl bir inanç olduğunu, kısa ve öz bir şekilde anlatacak ve Alevi kardeşlerimizin kendi inançlarını anlamalarına yardımcı olacaktır.

Facebookta Paylaş

Sayfayı Facebookta Paylaşın

Arkadaşına Tavsiye Et

Aleviyyun.com © 2009 Arap Alevi Bilgilendirme Sitesi