Hz. Ali (a.s) Buyurdu ki:

Büyük günahların kefareti, zulme düşünlere yardım etmek, acze düşünleri ferahlandırmaktır.
Hz. Ali -
Arapça 3. Ders PDF Yazdır e-Posta
Mekzun tarafından yazıldı.   

3. ders:

Harekeler.


Arapçada her harfin nasıl okunması gerektiğini öğreten bir hareke sistemi vardır. Bu harekeler sayesinde hata yapmadan Arapçayı okuyabilirsiniz.

Harfin üstüne gelen çizginin adı “fetha” dır. Bazı elifbalarda “üstün” olarak adlandırılır. Biz fetha ismini kullanacağız.

Resmin en altındaki Türkçe tabloda dikkatinizi çektiyse fetha daima “e” şeklinde okutur.

Bu tabloda şu şekilde çalışmamız lazım: elif fetha “e” be fetha “be” te fetha “te” se fetha “se” ve bu şekilde tüm harfleri okuruz.Bu tabloda bir öncekinin aksine tüm harekeler mevcut.

Fethayı anlattık. Harfin altındaki düz çizgiye “kesra” denir. Başkaları “esre”de diyebilir. Kesre harfi “i” diye okutur.

“vav” harfine benzeyen ve harfin üstüne gelen bu harekeye de “dammi” denir. Başkaları “ötre” de diyebilir. Bu harekelerin nasıl okunduğu ve heceleme sistemi ile ilgili bir kaç örnek verelim: elif fetha “e”, elif kesra”i”, elif dammi “u”= eiu. Be fetha “be”, be kesra “bi”, be dammi “bu”=bebibu. Te fetha “te”, te kesra “ti”, te dammi “tu” tetitu. Se fetah “se”, se kesra “si”, se dammi “su” = sesisu. Cim fetha “ce”, cim kesra “ci”, cim dammi “cu” = cecicu. ve bu şekilde devam ederiz.


Comments (0)

 

Kitap

Bu Kitabı Okudunuz mu?
Reklam
"İslamiyetin Özü Gerçek Alevilik" bu kitap Aleviliğin ne olduğunu, nasıl bir inanç olduğunu, kısa ve öz bir şekilde anlatacak ve Alevi kardeşlerimizin kendi inançlarını anlamalarına yardımcı olacaktır.

Facebookta Paylaş

Sayfayı Facebookta Paylaşın

Arkadaşına Tavsiye Et

Aleviyyun.com © 2009 Arap Alevi Bilgilendirme Sitesi